Musulmonlar idorasi Ramazon oyi 29 kun bo'lgani yuzasidan tushuntirish berdi.
Muftiy Nuriddin Xoliqnazarov tarovih namozlari vaqtida yosh bolalar masjidda yugurib yurayotganini, hazil qilayotganini va kulib yuborayotganini aytdi.
Mohi Ramazonda ado etiladigan solih amallar evaziga moʻmin-musulmonlar koʻpdan koʻp ajr-savoblarga ega boʻladi. Chunki tabarruk oyda Alloh taoloning rahmatu magʻfirati har qachongidan-da koʻproq yogʻiladi.
Oʻzbekiston musulmonlari idorasi Ulamolar Kengashi raisi, muftiy Shayx Nuriddin XOLIQNAZAR murojaat bilan chiqdi.
Bugun, 13-noyabr kuni Respublikamiz masjidlarida faoliyat yuritayotgan imom-xatib va noiblar ishtirokida “Yil imomi – 2024” koʻrik-tanlovining yakuniy bosqichi boʻlib oʻtdi.
Safar asnosida mamlakatimiz tomonidan barpo etilayotgan Balh viloyatidagi Imom al-Buxoriy madrasasi, Mozori Sharif shahrida joylashgan “Ravzai Sharif” masjid-majmuasi, Kobul shahridagi “Pagʻmon qasri” majmuasi kabilarni ziyorat qilindi.
Xalqaro anjumanda ishtirok etgan turli mamlakatlar muftiylari, taniqli ulamolar, islomshunos tadqiqotchi va diniy soha vakillari nufuzli tadbirdan soʻng Xiva shahridagi muborak qadamjolarni ziyorat qildilar.
Ўзбекистон мусулмонлари идорасида бўлиб ўтган йиғилишда «белгиланган тартиб-қоидаларга риоя қилмаган» 8 нафар имом-хатиб, 10 нафар имом ноиби ишдан олингани, 4 нафарига ҳайфсан берилгани маълум қилинди.
Ziyoratchilarimiz Madina shahrida 3 kun, Makka shahrida esa 7 kun boʻladi. Mavsum davomida tajribali ishchi guruh va imom-xatiblardan iborat ellikboshilar hamda malakali shifokorlar hamyurtlarimizga hamroh boʻladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda “Madina shahrida xurmo ekib, savob oling” mazmunidagi haq evaziga koʻchat ekishni vaʼda qilayotgan roliklar tarqalmoqda. Shuningdek, ushbu yerga daraxt ekishning ajri katta ekani, yillar davomida savobi yetib turishi haqida targʻibot qilinmoqda.