Коррупция ҳар қандай жамиятнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига жиддий зарар етказувчи тўсиқлардан бири ҳисобланади. Чунки коррупция инсонларнинг давлат идоралари, таълим тизими, ҳамда муҳим сиёсий-ижтимоий доираларига нисбатан бўлган ишончни сусайтириши билан бирга давлатнинг иқтисодий ўсишини секинлаштиради ҳамда ижтимоий тенгсизликни кучайтиради.
Жаҳондаги иқтисодий ва технологик ўзгаришлар металлургия соҳасида ҳам ўз аксини топмоқда. Янги технологиялар пайдо бўлиши, экологик стандартлар кучайиши, глобал рақобат муҳити кенгайиши, янги материаллар талаб қилиниши – буларнинг барчаси металлургияни модернизация қилиш ва рақобатбардошлигини ошириш заруратини юзага келтирмоқда.
Шу йилнинг 18 март куни Тошкент тиббиёт академиясида “Қадриятларинг боқий бўлсин, Наврўз“ шиори остида “Талабалик баҳори – 2025” фестивали бўлиб ўтди.
Марио Тедди: “Леонардо да Винчи ўзининг кўплаб ихтироларида шарқ олимларининг илмий меросига таянган – бу шубҳасиз ҳақиқат!”.
Шу йилнинг 27 февраль куни Хива шаҳрида Дин ишлари бўйича қўмита ҳузуридаги Конфессиялар ишлари кенгашининг сайёр йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази очилиши муносабати билан Италия музейлари вакиллари ва коллекционерлари Ўзбекистон тарихига оид ноёб экспонатларни пойтахтга олиб келади.
Муҳандислик таълими жаҳон миқёсида олий таълимнинг жуда муҳим тармоғидир. Кўпгина мамлакатларда олий таълимнинг асосий қисмини муҳандислар эгаллайди.
Инсон ҳаётида спорт муҳим аҳамият касб этиб, соғлом турмуш тарзи, интизом, ирода, ғалаба иштиёқи, жамоавийлик, соф рақобат, жисмоний ҳамда маънавий тарбиядир.
Биз тараққиётнинг тобора илдамлаб бораётгани ҳақида кўп ва хўб сўз юритганмиз. У билан ҳамқадам бўлишга, ривожланишлар шиддатидан ортда қолмасликка ҳаракат қилиб келяпмиз. Бугун шов-шувларга сабаб бўлган янгилик эртага оддий ҳолатга айланиб бораётган даврда фарзандларимиз янада билимли, ҳунарли бўлиши учун имкониятлар майдонини кенгайтириб бораётганимиз ҳам бежиз эмас.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов бошчилигидаги делегация аъзоларининг Италия бўйлаб хизмат сафари давом этмоқда. Мамлакатнинг бир қатор шаҳарларидаги музей ва кутубхоналардан Ўзбекистон маданий меросига оид нодир дурдоналар ўрганилмоқда.