Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси ишчи гуруҳининг йиғилишида мутасадди вазирлик ва идоралар вакиллари томонидан Жиноят кодексининг 266-моддасига (Транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш юзасидан таклифлар муҳокама этилди.
Юк автомобил ҳайдовчилари ушбу хабарни ўқиб, энди шунинг учун ҳам жарима тўлаймизми дейиши мумкин. Лекин йўлларда ҳаракатланишнинг қонуний тартибини билиб олиш зарар қилмайди албатта.
Бундай ҳуқуқдан маҳрум қилиш муддати 6 ойдан кам бўлмаслиги белгиланди.
Ижтимоий тармоқларда БМW С1000 РР спорт мототцикли ҳайдовчиси соатига 310 км тезликда ҳаракатлангани бўйича хабарлар тарқалиб жамоатчиликнинг муҳокамаларига сабаб бўлди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари йўлларда ҳаракатланиш хавфсизлигини таъминлашга қаратилган қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқди.
Тошкент вилоят ИИББ ЙҲХБ томонидан жамоатчилик асосида кўмаклашувчи «Йўл посбони»лари фаолияти ташкил этилиб, уларга нур қайтарувчи камзул, махсус таёқча ва гувоҳномалар тарқатилди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 10 октябрда "Йўл ҳаракати қоидаларига жамоат транспортидан фойдаланиш самарадорлигини оширишга қаратилган қўшимча киритиш тўғрисида"ги қарори қабул қилинди.