Шу йилнинг 6 февраль куни ижтимоий тармоқларда “Ҳудудий электр тармоқлари“ АЖ Энергосавдо филиали ходимларига KPI пуллари берилмаётгани ҳақида хабарлар тарқалди. “Ҳудудий электр тармоқлари“ АЖ ушбу хабарларга расмий муносабат билдирди.
Баъзида савдо расталари ва банкларда “яроқсиз” пулларни қабул қилишмайди. Aслида қандай ҳолатларда пуллар “яроқли” ва “яроқсизга” бўлинишидан хабарингиз борми?
Жорий йилнинг январь-октябрь ойлари давомида Ўзбекистонга келиб тушган пул ўтказмалари 12,6 миллиард долларни ташкил қилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 34 фоизга кўпайган.
Марказий банкда АҚШ Трансмиллий тадқиқот корпорацияси ва инвестиция компаниялари вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Россия Марказий банкининг маълум қилишича юан Россиянинг асосий хорижий валютасига айланади.
Марказий банк 23 майдан хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан қийматини белгилади.
2024 йил 20 мартда Истиқболли лойиҳалар Миллий агентлигининг «Майнинг-пул фаолиятини амалга ошириш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида»ги 3507-сонли буйруғи қабул қилинди (АВ рўйхат рақами).
2023 йилда Ўзбекистон банкларидаги умумий пул тушумларининг ҳажми (нақд пул ва терминаллар орқали) 669 триллион сўмни ташкил этди, бу 2022 йилга нисбатан 28 фоизга кўп.
Йиртилиб бўлакларга ажраб қолган ва елимланган пуллар ҳар қандай савдода қабул қилиниши керак.
Ички валюта бозоридаги ҳолат бўйича Марказий банк расмий тушунтириш берди.