Ўтган йилда Ўзбекистонга туристик мақсадларда келган Покистон фуқаролари сонини 2023 йилнинг мос даври билан солиштирилганда 1 516 минг нафарга ёки 38,3 фоизга ошган.
Мамлакатимизда туризмга катта эътибор берилаётгани боис, ўтган йил Хитойдан Ўзбекистонга келган туристлар сони 2023 йил билан солиштирилганда 31 834 нафарга ошганини кўриш мумкин.
Ўтган йилда Ўзбекистонга Испаниядан келган туристлар сони 2023 йилнинг мос даври билан солиштирилганда 8 401 нафарга ошган.
2024 йилда Хитойга борган Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг сони 2023 йил билан солиштирилганда 8658 нафарга ёки 89,4 % га ошган.
“BBC Travel” глобал медиа портали маълумотларига кўра, Ўзбекистон 2025 йилда саёҳат қилиш учун энг яхши 25 та йўналиш рўйхатига киритилди.
Париж шаҳрида Ўзбекистон сайёҳлик салоҳиятига бағишланган тақдимот ўтказилди.
Наманган вилоятининг Поп туманида жойлашган Чодак қишлоғига “Туризм қишлоғи” мақоми берилди.
Ўзбекистонга туристик мақсадларда келган Германия фуқаролари сони ўтган йилнинг мос даври билан солиштирилганда 5,2 минг нафарга ёки 29,4 % га ошган.
Шу йилнинг январ июль ойларида Ўзбекистонга тижорат мақсадида энг кўп Туркманистон ва Тожикистон фуқаролари келган.
Шу йилнинг январь июнь ойларида Ўзбекистонга туристик мақсадларда ташриф буюрган Германия фуқаролари сони ўтган йилнинг мос даври билан солиштирганда 4,3 минг нафарга ёки 30,9 % га ошган.