Тошкент вилояти ҳокимининг тегишли қарори билан Юқори Чирчиқ туманидан "Янги Тошкент шаҳри"ни барпо этиш учун яна ер майдони ажратилди.
Ҳукумат қарори билан тасдиқланган Қарши шаҳрининг янги бош режасига кўра, вилоят маркази кейинги 18 йил ичида Косон, Қарши ва Кўкдала туманлари ҳудудига қараб 7 минг 767 гектарга, яъни қарийб икки баравар кенгаяди.
Камбағалликни қисқартириш ва Бандлик вазирлиги томонидан “Янги Тошкент“ қурилишига ишга қабул бўйича ишга туширилган Telegram ботга бир неча соатда 3500 дан ортиқ мурожаат келиб тушди.
Умумий муддат 20 иш кунидан 12 иш кунига, кўриб чиқиш босқичлари 11 дан 7 тага қисқартирилди ва йиғим миқдори БҲМнинг 1,5 баравардан 0,5 бараварига туширилди.
Яккасарой тумани ҳокими тумандаги иқтисодий тараққиёт ва инвестиция муҳитини янада ривожлантириш мақсадида йирик хорижий инвесторлар билан учрашув ўтказди.
Маскан туманнинг ташриф қоғозига айлантирилиши кўзда тутилмоқда.
Бу бўйича Президентнинг тегишли фармони қабул қилинди.
“Янги Ўзбекистон” массиви учун берилган ерларнинг 10 фоизи девелоперларга тижорат биноларини қуриши учун ягона лот сифатида савдога чиқарилади.
Адлия вазирлиги томонидан ШНҚ 2.07.06-23 «Шаҳар кўча-йўллари. Пиёда минтақалари 2-қисм» шаҳарсозлик нормалари ва қоидалари (ҳисоб рақами 327, 17.01.2025-й) ҳисобга олинди.
Ушбу йирик бизнес марказни ташкил этишда Туркиянинг “Albayrak Holding” компанияси билан музокаралар олиб борилмоқда.