Савдо-саноат палатаси ҳамда жойлардаги ҳокимликлар Жамғарма томонидан қўллаб-қувватланадиган бизнес лойиҳаларнинг ривожланишига кўмаклашиш учун шахсан масъул этиб белгиланади.
“Amazon”да ишлаб, Нукусга қайтиб келган Бекназар Абдукамолов стартап лойиҳасига “Facebook”дан 3 миллион доллар жалб қилгани учун бугунги кунда активлари 15 миллион долларга баҳоланмоқда.
IT-Visa бериш амалиёти стартап лойиҳаларнинг таъсисчилари ва мутахассисларига ҳам татбиқ этилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Стартап лойиҳалар ва венчур молиялаштириш экотизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори (ПҚ-357-сон, 14.10.2024 й.) қабул қилинди.
Вазирлар Маҳкамасининг "Нукус ёшлар технопарки фаолиятини янада такомиллаштириш тўғрисида"ги қарори қабул қилинди.
Ўзбекистонда Малайзия компанияси билан ҳамкорликда ақлли мини-техникалар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Бу ҳақда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Стартап ишланмаларини патентлаш ва савдо белгиларини рўйхатдан ўтказиш каби харажатларни давлат қоплаб беради.
Инсон операторларини алмаштирган чатбот "Dukaan" компания ходимларидан бири томонидан икки кун ичида яратилган.
Жорий йилнинг 24 октябрь куни Инновацион ривожланиш вазирлиги делегацияси Туркия Республикасига ташриф давомида бир қатор учрашувларни амалга оширди.