Тошкент шаҳар транспорт ва йўл-транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бош бошқармаси бошлиғининг тегишли буйруғи билан пойтахтдаги айрим автобус йўналишларига ўзгартириш киритилди.
Олиб келинган автобуслар брутто-шартнома асосида йўналишларга бириктирилади.
Агар худди шундай ҳуқуқбузарликни маъмурий жазо қўлланганидан кейин бир йил давомида такроран содир этилса, БҲМнинг уч баравари миқдорида жарима қўлланади.
Бу ҳақда АОКАда бўлиб ўтган матбуот анжуманида маълум қилинди.
Ижтимоий тармоқларда “2 Автобус саройи” филиали тасарруфидаги автобус ҳайдовчиси автобус салонининг чироқларини ўчирган ҳолда йўловчилардан йўл ҳақи учун нақд пул талаб қилгани ҳақида хабарлар тарқалди.
Лойиҳа доирасида замонавий ҳаракат таркиблари харид қилинади ва электробус парки (депо) ташкил этилади.
Маълумотларга кўра, шу йил якунига қадар вилоятга яна 60 та автобус олиб келиш режалаштирилган.
Шу йилнинг 3 март куни Ангрен шаҳрига “Angren avto group” МЧЖ томонидан 15 дона замонавий “YUTONG” автобуслари олиб келинди.
Ҳукумат қарори (127-сон, 27.02.2025 й.) билан “Транспорт воситасини ишлаб чиқарувчи юридик шахсларга транспорт воситасининг идентификация рақамини шакллантириш бўйича давлат хизматини кўрсатишнинг маъмурий регламенти” тасдиқланди.
Ҳудудларда аҳолига кўрсатилаётган транспорт хизматлари сифатини яхшилаш мақсадида замонавий автобусларни олиб келиш ишлари давом этмоқда.