Ёшларни касб ва тилга ўқитиб, юқори даромадли ишларга жойлаштириш мақсадида бу йил бандлик бўйича катта дастур қабул қилинди. Бунинг учун жами 126 триллион сўм йўналтирилмоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурининг 2024 йил якунлари ижроси юзасидан ҳисоботини кўриб чиқди.
Сенатнинг Бюджет ва иқтисодий масалалар қўмитаси мажлисида «Ўзбекистон–2030» стратегиясини «Атроф-муҳитни асраш ва «яшил иқтисодиёт» йилида амалга оширишга оид давлат дастури лойиҳаси қизғин муҳокама этилди.
Сенатнинг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари ҳамда Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмиталарининг қўшма мажлисида «Ўзбекистон–2030» стратегиясини «Атроф-муҳитни асраш ва «яшил иқтисодиёт» йилида амалга оширишга оид давлат дастури муҳокама этилди.
Шунингдек, 2025 йил 1 декабрга қадар Ўзбекистон Республикасида “яшил молиялаштириш” тизимини шакллантириш бўйича миллий дастур ишлаб чиқилади.
2025 йил 1 сентябрдан бошлаб тадбиркорлик субъектларини “яшил тадбиркор” сифатида эътироф этишга қаратилган платформа ишга туширилиши кўзда тутилмоқда.
Бу бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилади.
Самарқанд ва Жиззах вилоятининг олис ва чекка ҳудудларда жойлашган мактаб ўқувчилари учун бепул автобус қатнови йўлга қўйилади.
Агар оиланинг барча аъзолари «экофаол фуқаро» мақомини олса, бу оилага «Яшил оила» мақоми берилади ҳамда ҳар йили лотерея орқали аниқланган оилаларга электромобиль совға қилинади.
2025 йил 1 июлга қадар Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитасининг лабораторияларини озиқ-овқат маҳсулотлари таркибидаги трансёғларни аниқлаш учун зарур жиҳозлар билан таъминлаш чоралари кўрилади.