Рақобат қўмитасининг ҳудудий бошқармалари ҳамда тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда ҳудудларда фаолият кўрсатаётган автомобилларга ёнилғи қуйиш шохобчаларида сотилаётган автобензин юзасидан назорат тадбири ўтказилди.
Рақобат қўмитаси Андижон вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан ўтган йил давомида Автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчалари томонидан истеъмолчиларга етказиб берилаётган бензин маҳсулотлари сифати юзасидан ўрганишлар ўтказилди.
Тошкентдаги 3 та АЁҚШда сотилаётган бензин лаборатория текширувларидан ўтказилганда сифатсиз эканлиги аниқланди.
Лаборатория таҳлилларида шохобчаларда сотилаётган автобензин давлат стандарт талабларига мос келмаган.
Жорий йилнинг январ – сентябрь ойларида хусусий автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчаларида ўтказилган назорат тадбирлари давомида 225 та ҳолатда сифатсиз нефт маҳсулотлари сотилаётгани аниқланди.
“Ёқилғи-энергетика соҳасида давлат назорати механизмларини такомиллаштириш ва “рақамли энергоназорат” тизимини жорий этиш тўғрисида”ги Президент фармони (ПФ–77-сон, 24.05.2023 й.) қабул қилинди.
Монополияга қарши курашиш қўмитаси бензин нархини оширадиган АЁҚШларни огоҳлантирди.