Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2025 йил 29 январь куни Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказига ташриф буюриб, қурилиш ишлари ҳамда илмий-инновацион лойиҳалар тақдимоти билан танишди. Ташриф давомида берилган топшириқлар ижросини таъминлаш доирасида тизимли ишлар бошлаб юборилди.
Марио Тедди: “Леонардо да Винчи ўзининг кўплаб ихтироларида шарқ олимларининг илмий меросига таянган – бу шубҳасиз ҳақиқат!”.
Шу йилнинг 27 февраль куни Хива шаҳрида Дин ишлари бўйича қўмита ҳузуридаги Конфессиялар ишлари кенгашининг сайёр йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази очилиши муносабати билан Италия музейлари вакиллари ва коллекционерлари Ўзбекистон тарихига оид ноёб экспонатларни пойтахтга олиб келади.
Бу ҳақда Франция Олий тадқиқотлар маркази профессори Карим Ифрак Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази билан онлайн учрашувда маълум қилди.
Музей таркибий тузилмасини бойитиш ва мазмунан юқори савияда ташкил этиш мақсадида Франциянинг “Avesta Group” ташкилоти билан ҳамкорлик йўлга қўйилди.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази матбуот хизмати хабар беришича, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ўзбекистон ва Малайзия ўртасида маданий ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган ташаббуси Малайзия Ислом санъати музейи раҳбарияти томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланди.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг халқаро кўламдаги ҳамкорлик алоқалари кенгайиб бормоқда.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацяси марказининг 2023-йилнинг I ярмига мўлжалланган иш режасига мувофиқ, Тошкентда жойлашган “Ҳазрати Имом” мажмуаси майдонида “Китоб – камолот калити” II халқаро китоблар кўргазмаси ва ярмаркаси бўлиб ўтди.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази томонидан 6‒7 апрелъ кунлари Тошкент шаҳридаги Ҳазрати Имом мажмуаси майдонида, очиқ осмон остида анъанавий “Китоб – камолот калити” халқаро илмий‐маърифий китоблар кўргазмаси ва савдоси ўтказилади.