Ўзбекистон Европа Иттифоқи билан ЖСТга аъзо бўлиш бўйича хизматлар борасидаги музокараларни якунланди.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг янги ҳисоботига кўра, ўтган йили дунёда вабога чалиниш ҳолатларисезиларли даражада ошди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ёрдамчиси Саида Мирзиёева ўзининг телеграмдаги саҳифасида Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиш жараёнидаги ҳозирги ҳолат ҳақида қисқача маълумот берди.
Келгуси йилда “Ғишткўприк”, “Навоий”, “Довут-ота”, “Шовот” ва “Гулбаҳор” чегара постларида қўшимча коридорлар қурилиб, ўтказиш қуввати 5 карра оширилади.
АҚШ Савдо вакили Кетрин Тай АҚШ маъмурияти Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлишини қўллаб-қувватлаётгани ҳақида баёнот берди.
Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш бўйича Покистон ва Таиланд билан икки томонлама музокараларни якунлади.
Президентнинг махсус вакили Филиппин сўнгги икки ой ичида Ўзбекистон музокараларни якунлаган тўртта давлатдан бирига айланганини қўшимча қилди.
Шу билан, Ўзбекистон билан ташкилотга аъзо бўлиш бўйича икки томонлама музокараларни якунлаган давлатлар сони 22 тага етди.
Ўзбекистон АҚШ билан Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш бўйича музокараларни якунлади.