13 мартга ўтар кечаси Италиянинг Неаполь шаҳри ҳудудида 4,4 магнитудали зилзила содир бўлиб, вайронагарчиликларга сабаб бўлди. Бу ҳақда ANSA хабар бермоқда.
АҚШнинг энг камбағал штатида аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот Германияни ҳисобга олмаганда, етакчи Европа давлатларини ортда қолдирди.
Италиянинг Падуя шаҳрида дунёда биринчи марта уриб турган юрак трансплантацияси амалга оширилди. Бу ҳақда шаҳар шифохонаси ва университет маъмуриятига таяниб, РИА Новости хабар бермоқда.
Мазкур маданий дастур италиялик томошабинларга 100 нафарга яқин ўзбекистонлик санъат ва маданият соҳаси вакиллари томонидан ўзбек санъатининг бетакрор жозибасини ҳис қилиш ва унинг жаҳон маданиятидаги аҳамиятини англаш имконини берди.
“Hippo Global” халқаро инглиз тили олимпиадасининг минтақавий босқичи Самарқанд шаҳрида ўтказилади
Олий таълим, фан ва инновациялар вазири ўринбосари Сарвархон Бузрукхонов бошчилигидаги делегация Италия Республикасининг Триесте шаҳри жойлашган «Elettra –Sincrotrone Trieste S.C.p.A.» ташкилоти фаолияти билан танишди.
Эрта қаришга олиб келадиган ирсий касаллик – прогерияга чалинган италиялик Сэмми Бассо 28 ёшида вафот этди. У мазкур касаллиги бор одамлар орасида энг узоқ умр кўрди.
Биринчи Ўзбекистон-Италия таълим форуми доирасида Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети ҳузурида «Италия-Ўзбекистон илғор муҳандислик маркази»нинг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Жорий йилнинг 23-27 сентябрь кунлари Италия олий таълим муассасалари ректорлари делегацияси амалий ташриф билан Ўзбекистонда бўлади.