Президентнинг тегишли қарори билан Нуъмон Усмонович Мухаммадиев адлия вазири ўринбосари лавозимига тайинланди.
Бу нав бошқа саримсоқ навларидан узоқ вақт сақланувчанлиги билан ажралиб туради.
Бугун, 6 февраль куни адлия вазири Акбар Тошқулов Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллигининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Тимоти Смартни қабул қилди.
Шу йилнинг 6 февраль куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон томонидан адлия вазири ҳамда Швейцария томонидан Швейцариянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси ўртасида “Мусодара қилинган активларни тақсимлаш тўғрисидаги битим“ имзоланди.
Мазкур лойиҳа давлат бюджети иштирокисиз, тўлиқ бепул амалга оширилган. Бугунги кунда чат-ботнинг биринчи функцияси ҳуқуқий масалаларга тезкор жавоб бериш имкониятини тақдим этмоқда.
Адлия вазирлиги томонидан “LexAI” – сунъий интеллект ёрдамида ҳуқуқий масалаларга жавоб топишга кўмаклашадиган ягона платформа яратилди.
Жорий йил 5 декабрда Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрами муносабати билан Адлия вазирлиги томонидан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда Тошкент шаҳрининг Сайилгоҳ кўчасида «Конституция кўчаси» ташкил этилди.
Жорий йил 8 ноябрда Адлия вазирлиги АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) билан ҳамкорликда «Қонунчилик ҳужжатларини тартибга солиш таъсирини баҳолаш: ислоҳотларни амалиётга татбиқ этиш» мавзусида семинар ўтказди.
8 минг 93 нафар мансабдор шахс маъмурий жавобгарликка тортилди.
Суд экспертлари воқеа жойига чиқишда махсус навбатчи автотранспортдан фойдаланилади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.