Хўш, авваллари қандай эди, деган ҳақли савол туғилади. Албатта, яхши қонунларимиз, яхши ниятларимиз бор эди. Аммо уларни ҳаётга татбиқ этиш учун хоҳиш ҳам, рағбат ҳам йўқ эди раҳбарларда.
Тошкент шаҳридаги Инсон ҳуқуқлари уйида «Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция (ўзбек, қорақалпоқ, инглиз ва рус тилида)» номли тўпламнинг тақдимоти бўлиб ўтди.
Жорий йил 16 январда Сенатда «Гендер тенглик фаоли» миллий танловининг республика босқичи ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Тошкент шаҳрида “Гендерга сезгир жазони ижро этиш муассасалари бошқаруви стратегиялари: илғор тажриба ва асосий муаммолар” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитасида доимий асосда ишловчи сенатор Гулнора Маъруфова Ўзбекистон делегацияси таркибида Швейцариянинг Женева шаҳрида бўлиб ўтган “ЕЭК минтақасида гендер тенгликка эришишни жадаллаштириш бўйича мажбуриятларни баҳолаш” мавзусига бағишланган “Пекин+30” минтақавий таҳлил учрашувида иштирок этди.
Жаҳон иқтисодий форуми "Global Gender Gap Index"нинг 2024 йилги ҳисоботига кўра, Ўзбекистон 146 та мамлакат орасида 0.681 балл билан 108 ўриндан жой олди.
Жорий йил 27 июнда Олий Мажлис Сенатида Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси М.Кадирханова Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Қийноқларнинг олдини олиш ва гендер зўравонлик масалалари бўйича эксперт Д.Айтхожина билан учрашув ўтказди.
2024 йил 27 март куни Олий Мажлис Сенати, Жаҳон Банки, «Тараққиёт стратегияси» маркази ҳамда Буюк Британиянинг Ташқи ишлар, Ҳамдўстлик ва Тараққиёт вазирлиги ҳамкорлигида «Ўзбекистон: мамлакатдаги гендер ҳолатни баҳолаш» ҳисоботининг тақдимоти ўтказилди.
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Нью-Йоркка амалий ташрифи давомида Бельгия Гендер тенглик, тенг имкониятлар ва хилма-хиллик бўйича Давлат котиби Мари-Коллин Лерой билан учрашди.
Олий Мажлис Сенати Раиси, Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглик ва оила масалалари бўйича республика комиссияси раиси Танзила Нарбаева бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Нью-Йорк шаҳрида БМТ Аёллар ҳолати бўйича комиссиясининг 68-сессиясида иштирок этяпти.