Президент Шавкат Мирзиёев 18 март куни мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Европа Иттифоқининг Халқаро ҳамкорлик бўйича комиссари Йозеф Сикела бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Мамлакатимиз элчихонаси ва Буюк Британиядаги Ўзбекистон талабалар иттифоқи ҳамкорлигида Лондондаги Қироллик коллежида Марказий Осиё ёшлари биринчи саммити ташкил этилди.
Айни пайтда инфратузилма объектларининг лойиҳа-смета ҳужжатлари ишлаб чиқилмоқда.
2025 йилда дастлабки «Хитой-Европа» юк поезди Сианьдан Тошкентга қараб йўлга чиқди
Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси К. Бурханов бошчилигидаги Олий Мажлис Сенати делегацияси Остонада Қозоғистон Республикасини барқарор ривожлантириш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифалар ижросини мониторинг қилиш бўйича парламент комиссиясининг «Марказий Осиёни барқарор ривожлантириш: парламентлар ва маҳаллий вакиллик органларининг роли» мавзусида бўлиб ўтган кенгайтирилган мажлисида иштирок этди.
Рубоб Марказий Осиё минтақаси халқларини бирлаштирувчи омил. У маданий ва ижтимоий ҳамжиҳатликни рағбатлантиради ва маданий алмашинув ҳамда бирдамликни мустаҳкамлашда муҳим роль ўйнайди.
Жорий йил 8 ноябрда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазири ўринбосари Хуррам Тешабаев бошчилигидаги делегация Қозоғистон пойтахти Остона шаҳрида бўлиб ўтган Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастурининг (CAREC) 23-вазирлар конференциясида иштирок этди.
Марказий Осиё урбан-форуми иштирокчилари урбанизацияда барқарор ривожланиш тамойилларини илгари суриш бўйича якуний декларацияни имзоладилар.
Тошкентда Марказий Осиё урбан-форуми бўлиб ўтди. Мазкур тадбир яқин ва узоқ хорижлик дизайнерлар, меъморлар ва шаҳарсозларни ўзига жалб этувчи марказга айланди.
Шу йил 12-13 сентябрь кунлари кўҳна Хива шаҳрида «Марказий Осиё давлатлари парламенти ва ҳокимият вакиллик органларининг минтақани ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришда тутган ўрни» мавзусида Марказий Осиё давлатларининг иккинчи парламентлараро форуми бўлиб ўтди.