2025 йил 4-6 март кунлари Ўзбекистон меҳмонхоналар, сайёҳлик агентликлари, туроператорлар, онлайн платформалар, авиакомпаниялар ва бошқа туризм соҳаси мутахассислари дунёдаги энг йирик сайёҳлик кўргазмаси – «ITB Berlin» (Internationale Tourismus-Börse Berlin) ишида иштирок этди.
2025 йил 19-21 февраль кунлари Туризм қўмитаси раиси Умид Шадиев Ҳиндистонда бўлиб ўтаётган «SATTE -2025» (South Asiaʼs Travel & Tourism Exchange) халқаро сайёҳлик ярмаркасида иштирок этяпти.
Туризм қўмитаси делегацияси Шветсия пойтахти Стокгольм шаҳрида ўтказилган «Самарқанд – Ипак йўлининг дурдонаси» деб номланган маданий-маърифий кечада иштирок этди.
Бирлашган Араб Амирликларининг Абу-Даби шаҳрида икки йилда бир марта ўтказилиши йўлга қўйилган дунёнинг энг йирик мудофаа технологиялари кўргазмасида Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Мудофаа саноати агентлиги ҳам иштирок этмоқда.
Шу йилнинг 15 февраль куни Тошкент Фотосуратлар уйида “Қайтиш“ номли кўргазма очилди.
Шу йилнинг 11-13 февраль кунлари мамлакатимиз элчихонаси, Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ҳамда Покистон Савдо вазирлиги билан ҳамкорликда Лаҳор шаҳрида ташкил этилган “Made in Uzbekistan” миллий саноат маҳсулотлари кўргазмаси ўз ишини якунлади.
Шартномаларнинг 263 миллион АҚШ доллари экспорт савдо, 236 миллион АҚШ доллари эса импорт шартномаларини ташкил этади.
Жорий йил 11 февралда Лаҳор шаҳрида Ўзбекистон-Покистон муносабатлари тарихида илк бор «Made in Uzbekistan» миллий маҳсулотлар кўргазмаси ўз ишини бошлади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Малайзияга расмий ташрифи арафасида 3 февралда ушбу мамлакатнинг Пенанг штатида «Ўзбекистон — Буюк Ипак йўли дурдонаси» Ўзбекистон-Малайзия туризм форуми ўтказилди.
Туризм қўмитаси раиси ўринбосари Сардор Ниязов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси илк бор АҚШнинг Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтаётган «New York Travel and Adventure Show 2025» туризм кўргазмасида қатнашяпти.