Жорий йил 18 мартда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Венгриянинг «OTP Group» концерни делегацияси билан учрашув ўтказди ва гуруҳ таркибига кирувчи компания билан йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича қатор икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросимида иштирок этди.
Яқинда минг йиллик доривор ўсимлик — Ширин шувоқ Венгрия-Ўзбекистон тадқиқот ва инновацион лойиҳасининг асосий элементига айланди.
Ўзбекистон элчиси Ойбек Шахавдинов Венгриянинг «Magyar Demokrata» газетаси асосчиси ва бош муҳаррири Андраш Бенчик ҳамда Ўзбекистондаги парламент сайловларида кузатувчи сифатида иштирок этган мазкур газета журналисти Жорж Сальм билан учрашув ўтказди.
Мамлакатимиз элчихонаси ва Ўзбекистон Туризм қўмитаси томонидан «Ҳудудларда туризм ва аграр туризмни ривожлантириш бўйича Венгрия тажрибаси» мавзуcида онлайн семинар-тренинг ташкил этилди.
Ўзбекистон элчиси Ойбек Шахавдинов Венгриянинг Чет элликлар масаласи бўйича полиция миллий бош бюроси (Миграция хизмати, ИИВ таркибига киради) бош директори генерал Шандор Гомбиос билан музокара ўтказди.
Кеча Будапешт шаҳрида Туркий давлатлар ташкилоти (ТДТ) Оқсоқоллар Кенгашининг 16-йиғилиши бўлиб ўтди.
Қарийб 500 йил давом этган Ғарб ҳукмронлиги даври ниҳоят тугади. Евроосиё асри аллақачон бошланган ва тез орада иқтисодиётнинг маркази Шарққа силжийди.
Жорий йил 17октябрда Қўқон шаҳрида биринчи Ўзбекистон-Венгрия минтақалараро форуми бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Венгрия касаба уюшмалари федерациялари ўртасида ҳамкорлик алоқалари йўлга қўйилади
Ўзбекистон элчихонасида Халқаро миграция ташкилотининг (ХМТ) Венгриядаги ваколатхонаси раҳбари Даниэл Багамери билан музокаралар бўлиб ўтди.