Фавқулодда вазиятлар вазирлиги йўл транспорт ҳодисалари билан боғлиқ фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш мақсадида, довон ҳудудида ҳаракатланишда ҳайдовчилардан барча хавфсизлик чораларини кўришларини сўрамоқда.
Кеча, 7 март куни соат 14:30 да «Қамчиқ» довонида қалин қор ёққанлиги сабабли автомобиллар ҳаракати учун вақтинча ёпилган эди.
Жорий йилнинг 7 март куни соат 15:00 дан А-373 халқаро автомобиль йўлининг «Қамчиқ» довони қисми автомобиллар ҳаракати учун вақтинча ёпилди.
Ҳайдовчилардан об-ҳаво шароити ва йўлнинг ҳолатини инобатга олиб, қоидаларга риоя этган ҳолда, эҳтиёткорлик билан ҳаракатланишларини сўралмоқда.
Қамчиқ довони ҳудудида ғарбий экспозициядаги эски қор қопламидан ҳажми 154 м3 бўлган қор кўчиб тушди.
Довонда автотранспорт воситалари тўхтовсиз ҳаракатланишини таъминлаш мақсадида йўллар қордан тозаланмоқда. Ҳайдовчилардан тезликни меъёрдан оширмасдан, оралиқ масофа сақлаб ҳаракатланиш сўралди.
Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг хабар беришича, айни дамда “Қамчиқ“ довонида қор тезлиги кучайган.
Бош прокуратуранинг хабар беришича ҳозирда ҳолат бўйича терговга қадар текшириш ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Бугун соат 4:55 ларда "Қамчиқ" довонидан ўтувчи А-373 автомобил йўлининг 238,5 километрида ("Водий - Тошкент" йўналиши) ёғингарчилик оқибатида тош-тупроқ кўчкиси содир бўлган.
Йўл ҳаракати хавфсизлик хизматининг маълум қилишича, ушбу йўналишда ҳаракат вақтинчалик тўхтатилган. Ёнғин ўчирилгач ҳаракат зудлик билан очилади.