Қирғизистон парламенти қўмиталари Тожикистон билан чегара шартномасини маъқуллади
Қирғизистон парламентининг олти қўмитаси Тожикистон билан чегара шартномасини маъқуллади.
Қирғизистон парламенти қўмиталари Қирғизистон-Тожикистон чегараси ҳақидаги келишувни маъқуллади, деб хабар қилди пайшанба куни журналистларга республика парламенти матбуот хизмати.
“Бугун, 27 февраль куни Жогорку Кенешнинг (Қирғизистон парламенти) Халқаро ишлар, мудофаа, хавфсизлик ва миграция қўмитаси, Ёқилғи-энергетика комплекси, ер ости бойликларидан фойдаланиш ва саноат сиёсати қўмитаси, Конституциявий қонунчилик, давлат тузилиши, суд-ҳуқуқ масалалари ва регламент қўмитаси Жогорку Кенешнинг Аграр сиёсат, сув ресурслари, экология ва минтақавий ривожланиш қўмитаси, Қонунчилик ва ҳуқуқ-тартибот, жиноятчилик ва коррупцияга қарши кураш қўмитаси, Транспорт, алоқа, архитектура ва қурилиш қўмитасининг қўшма йиғилишида Қирғизистон-Тожикистон чегараси бўйича бир қатор ҳужжатлар кўриб чиқилиб, Қирғизистон Республикаси Жогорку Кенешига тасдиқлаш учун тақдим этилди.
Қайд этилишича, қўмиталар Бишкек ва Душанбе ўртасида Қирғизистон-Тожикистон давлат чегараси тўғрисидаги битим лойиҳасини, икки давлат ўртасида автомобиль йўлларини қуриш ва улардан фойдаланиш тўғрисидаги шартнома лойиҳасини, Қирғизистон ва Тожикистон Вазирлар Маҳкамалари ўртасида сув хўжалиги ва энергетика объектларидан фойдаланишни таъминлаш тўғрисидаги битим лойиҳасини кўриб чиқди ва маъқуллади, деб хабар беради ria.ru.