Япония ҳукумати 2040 йил мамлакат энергетика мувозанатида қайта тикланадиган энергия манбалари ҳиссасини 40-50 фоизга етказишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда “Kyodo” агентлиги хабар тарқатган.
Боёвут туманидаги 19-мактабнинг бу борадаги намунали ишлари
"Биз биргаликда нафақат «Қамбарота-1» ГЭС қурилиши лойиҳасини муваффақиятли амалга оширамиз, балки минтақамизда узоқ муддатли барқарорликни таъминлаймиз"
“Нукус-1” лойиҳаси тўлиқ ишга тушиши натижасида ҳар йили 350 миллион киловатт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилишига имконият яратилади, ўртача 100 миллион куб табиий газ сарфи тежалади, ҳавога 180 минг тонна карбонат ангидрид гази чиқиндилари тарқалиши камаяди.
Европага «яшил энергетика йўлаги»нинг қиймати 2 млрд доллардан ортиққа баҳоланмоқда, деди энергетика вазири ўринбосари Умид Мамадаминов.
2024 йил бошидан бери Ўзбекистонда қуёш ва шамол электр станциялари 4 миллиард кВт·соат электр энергияси ишлаб чиқарди.
Австралия ҳукумати мамлакат шимолидаги 3 миллион хонадонни электр энергияси билан таъминлайдиган энг йирик қуёш энергияси ишлаб чиқариш марказини қуриш бўйича «SunCable» лойиҳасини маъқуллади.
Қорақалпоғистон Республикасида шамол электр станциялари ва саноат корхоналари қурилиши бошланди, савдо мажмуалари ишга туширилди.
Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов 14 май куни Тошкентда очилган Энергетика ҳафталигида (UEW 2024) қайта тикланувчи энергия манбаларининг электр энергияси ишлаб чиқаришдаги улушини ошириш режалари ҳақида гапирди.
Бир дона “яшил энергия” сертификати қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланган ҳолда 1000 кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилганини тасдиқлайди.