Бугун фаолият юритаётган Фуқароларнинг банклардаги омонатларини кафолатлаш фонди негизида Омонатларни кафолатлаш агентлиги ташкил этилади.
“Банклардаги омонатларни ҳимоя қилиш кафолатлари тўғрисида”ги Қонун (ЎРҚ-1031-сон, 18.02.2025 й.) қабул қилинди.
Рақобат қўмитаси Сурхондарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан “Алоқабанк“ АТнинг Ангор туман хизмат кўрсатиш марказида ўрганиш ишлари олиб борилди.
Президент имзолаган учинчи ҳужжатга кўра, Алоқабанк ёшларнинг бизнес лойиҳаларини қўллаб-қувватловчи таянч “ёшлар банки”га айлантирилиб, бунга 200 миллион доллар ажратилди.
Ўтган 2024 йил давомида тижорат банкларининг реклама қонунчилигига риоя этиш ҳолатлари кўриб чиқилди.
Байрам ва дам олиш кунлари 26 та банк томонидан валюта айирбошлаш ва пул ўтказмалари шохобчалари фаолияти йўлга қўйилмоқда.
Кенгаш фаолияти исломий молия институтларини тартибга солиш ва назорат қилиш бўйича халқаро стандартларни ишлаб чиқиш, самарали корпоратив бошқарув механизмлари ва риск-менежмент тизимини жорий қилиш, шунингдек, мазкур соҳада кадрлар салоҳиятини ошириш, тадқиқотлар олиб бориш ҳамда ушбу масалаларда Кенгашга аъзо ташкилотларга кўмаклашишга қаратилган.
Жорий йил 21 ноябрда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Хитой Халқ Республикаси Экспорт-импорт банки вице-президенти Янг Донгнинг бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Ўзбекистон элчихонаси раҳбарияти Малайзиянинг "Export-Import Bank of Malaysia" (Эксимбанк) президенти ва бош ижрочи директори Нурбаю бинти Касим Чанг билан учрашди.
Жорий йил 26 сентябрда Самарқандда ўз ишини якунлаган Осиё инфратузилмавий инвестициялари банки Бошқарувчилар кенгашининг 9-йиллик йиғилиши доирасида Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Евроосиё тараққиёт банки (ЁТБ) бошқаруви раиси Николай Подгузов билан учрашув ўтказди.