Шу йилнинг 11-13 февраль кунлари мамлакатимиз элчихонаси, Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ҳамда Покистон Савдо вазирлиги билан ҳамкорликда Лаҳор шаҳрида ташкил этилган “Made in Uzbekistan” миллий саноат маҳсулотлари кўргазмаси ўз ишини якунлади.
Вазирлар Маҳкамасининг 2003 йил 13 февралдаги қарори билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикасида чакана савдо қоидалари“га кўра, Умумий овқатланиш маҳсулотларини сотиш қоидаларига кўра, қуйидаги савдо қоидаларини бузилиши Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига Жиноий кодексига мувофиқ жавобгарликка сабаб бўлади.
Ўзбекистоннинг ТДТ давлатлари билан 2023 йил экспорт-импорт юк ташиш ҳажми 15,5 миллион тоннани ташкил этган бўлиб, бу Ўзбекистоннинг умумий халқаро юк ташиш ҳажмидаги 24 фоиз улуши ҳисобланади.
ТСАнинг нисбатан салмоқли ҳиссаси Хитой (18,7 %), Россия (18 %), Қозоғистон (6,2 %), Туркия (4,5 %) ва Корея Республикасида (3,1 %) қайд этилган.
Шу йилнинг январь-сентябрь ойларида республиканинг ташқи савдо айланмаси ўтган йилнинг мос даври билан солиштирилганда 3,5 млрд долларга ёки 7,7 фоизга кўпайди.
Жорий йил 24 октябрда инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Эронга амалий ташрифи доирасида Теҳрон шаҳрида Эрон Ислом Республикаси биринчи вице-президенти Муҳаммад Ризо Ореф ва Эрон саноат, конлар ва савдо вазири Сайид Муҳаммад Отабак билан учрашувлар ўтказди.
Жорий йил 7 октябрда Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов АҚШ Савдо вазири ёрдамчиси ўринбосари Д.Де Фалько билан учрашди.
Жорий йил 2 октябрда Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида вазир Лазиз Кудратов ва Индонезия Республикаси туризм ва ижодий иқтисодиёт вазири Сандиаги Салаҳуддин Уно ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон элчиси Равшан Усманов Британиянинг Экспорт ва халқаро савдо бўйича малакали институти (Chartered Institute of Export and International Trade – CIEIT) бош директори Марко Форжионе билан учрашди.
Ўзбекистон элчиси Абат Файзуллаев Италиянинг Прато шаҳридаги «T.I.S. – Textile Innovation Sustainability Italy» компанияси директори ва ҳамтаъсисчиси Жанфранко Трупия билан учрашув ўтказди.