Мактабгача ва мактаб таълими вазири айрим тарбиячилар томонидан болажонларга нисбатан ишлатилган қўполлик, тарбиясизлик ҳолатларига муносабат билдирди.
Ижтимоий тармоқларда Самарқанд вилоятидаги боғчада тарбиячи болаларни уриб, уларни ҳақоратлагани ҳақида хабарлар тарқалиб, жамоатчилик муҳокамаларига сабаб бўлди.
Ижтимоий тармоқларда Тошкент шаҳрининг Юнусобод туманидаги хусусий боғчалардан бирида тарбиячи овқат емаган болани стулга cкотчлаб қўйгани ҳақида хабарлар тарқалди. Ҳолат бўйича расмий муносабат билдирилди.
“2025-2026 йилларда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражасини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (83-сон, 12.02.2025 й.) қабул қилинди.
Ҳолатни ўрганиш мақсадида Тошкент вилояти мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси томонидан ишчи гуруҳ тузилиб, ўрганиш ишлари олиб борилди. Ишчи гуруҳ хулосаси билан ҳолатга бевосита масъул бўлган, эътиборсизлик қилган шахсларга нисбатан чора кўрилди.
26 ноябрь куни пойтахтдаги Симпозиумлар саройида соҳа масъуллари, умумтаълим, мусиқа ва санъат мактаблари педагоглари билан мулоқот ўтказилди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова Францияда бўлиб ўтган Халқаро Франкофония ташкилотининг 19-саммитида иштирок этди. Мазкур саммит доирасида вазир ва Кокоро Лингуа компанияси асосчиси Натали Ласслет ўртасида суҳбат ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Мактабгача таълим сифати ва самарадорлигини янада ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони қабул қилинди.
Болалар омбудсманига Тошкент шаҳрида яшовчи фуқаро боғча тарбиячиси фарзандини калтаклагани бўйича мурожаат қилди.
Шу йилнинг 17 август куни Сирдарё вилояти Мирзаобод туманидаги боғча тарбияланувчиси томоғига овқат тиқилиб қолиши оқибатида вафот этди.