Бухоро вилоятида белгиланмаган жойларга чиқинди ташлаш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар аниқланиб, уларга қарши чора-тадбирлар кўрилмоқда.
Қашқадарё вилояти Экология бошқармаси ходимлари томонидан ижтимоий тармоқларда овчи қуш ноқонуний сотилаётганлиги аниқланди.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги Экологик назорат инспекцияси томонидан Самарқанд вилоятида ноқонуний қум-шағал қазиб олишга қарши рейд тадбирлари ўтказилди.
Экология вазирлиги ҳузуридаги Муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар департаментига қарашли "Нурота" ва "Сурхон" давлат қўриқхоналари ҳамда "Зарафшон" миллий табиат боғи ҳудуди кенгайтирилди.
Ўзбекистонда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва унинг ҳолати тўғрисида ишончли ахборот билан таъминлаш бўйича миллий даражада чора-тадбирлар кучайтирилмоқда, бу Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 49-моддасида мустаҳкамлаб қўйилган.
Андижон вилояти Экология бошқармаси томонидан Хўжаобод туман Хидирча МФЙ саноат ҳудудида жойлашган "ШАНС" МЧЖда Президент ҳузуридаги тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девони рухсатномасига асосан хизмат текшируви ўтказилди.
Саҳро лочини (шахин) лочинсимонлар оиласига мансуб қуш бўлиб, Ўзбекистон Қизил китобига киритилган.
Тошкент вилояти Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаси ва вилоят ИИБ пост-патруль хизмати ходимлари томонидан Пискент туманида ноқонуний қум-шағал қазиш ҳолатларини аниқлашга қаратилган рейд тадбири ўтказилди.
Экология вазирлигига кўра, бургут тиббий кўрикдан ўтказилганидан сўнг табиат бағрига қўйиб юборилади.
Атмосфера ҳавосини муҳофаза қилишга оид қонунчилик ижросини таъминлаш мақсадида Бош прокуратура бошчилигида Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳамда бошқа масъул идоралардан ташкил топган махсус ишчи гуруҳ томонидан Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти ҳудудидаги жами 762 та объект ўрганилди.