Франция шарқида иккита Alpha Jet ҳарбий патрул самолёти тўқнашиб кетди, дея маълум қилди мамлакат мудофаа вазири Себастьян Лекорню.
Дональд Трамп маъмуриятининг қарорлари АҚШ эркинлик тарафдори эмаслигини кўрсатади, деди франциялик евродепутат.
Буюк Британия Бош вазири Кир Стармер Украина учун Ғарб тинчликпарвар кучларини яратиш режаларини баён қилди. У “учдан ортиқ мамлакат”нинг қўллаб-қувватлашига эришди, деб ёзади The Sunday Times.
Францияга давлат ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Париж шаҳри мэри Анн Идальго билан учрашди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 март куни Париж шаҳридаги Бурбон саройида Франция Миллий мажлиси Раиси Яэль Браун-Пиве билан учрашув ўтказди.
Дастлабки ҳисоб-китобга кўра, умумий капитал қўйилма миқдори 3 йил давомида 214 миллион долларни, йиллик уран қазиб олиш миқдори ўртача 500 тоннани ташкил этиши кутиляпти.
Ўзбекистон Миллий университети ва Пуатье университети билан ҳамкорлик тўғрисидаги битим бўйича Пуатье университетида илм ва таълим соҳасида талабалар академик мобиллик, профессор-ўқитувчилар ва докторантлар стажировка ва малака оширишга юбориш йўлга қўйилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан 11 март куни давлат ташрифи билан ушбу мамлакатга жўнаб кетди.
Шу йил 10 мартда Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Ўзбекистон Республикаси ва Франция тараққиёт агентлиги (FTA) ўртасидаги 6-йиллик маслаҳатлашувларда иштирок этди. Учрашувда, шунингдек, FTA, Proparco ва Expertise France вакиллари, етакчи экспертлар ва тадбиркорлар қатнашди.
Франция Президенти Россияга қарши ядро қуролидан фойдаланишга тайёргарлик кўриш зарурлиги ҳақида гапирди, дея таъкидлади Россия ташқи ишлар вазири.