Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатлар фуқаролик жамияти институтлари, фуқаролар, оммавий ахборот воситалари – кенг жамоатчилик вакиллари айни жараёнларга жалб қилингандагина кутилган самараларини беради.
Санкт-Петербургда мигрантларни келиб чиқиши ва миллатини аниқлайдиган 8 мингта видеокамера ўрнатилади
Жорий йил 7 январда Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси мажлисида бир қатор қонунлар дастлабки тарзда муҳокама этилди.
Жорий йил 19 декабрда Тошкент вилояти Зангиота туманидаги «Садоқат» боғи маданият марказида Зангиота туманидаги 21-сон колонияда жазони ўтаётган хотин-қизлар учун китоблар ва инсон ҳуқуқларига оид тарқатма материаллар ҳамда шахсий гигиена воситалари топширилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамкорлар билан биргаликда Женева конвенциялари ва уларга қўшимча протоколлар қабул қилинганининг 75 йиллигига бағишланган тадбир ўтказди. Шу ерда мазкур халқаро ҳужжатларнинг лотин имлосидаги ўзбек алифбосида чоп этилган янги нашри тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Тошкент шаҳрида “Гендерга сезгир жазони ижро этиш муассасалари бошқаруви стратегиялари: илғор тажриба ва асосий муаммолар” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Ижтимоий тармоқларида Фарғона вилоятининг Олтиариқ туманида яшовчи эркак аёлни кўчада дўппослагани бўйича хабарлар тарқалиб, жамоатчиликнинг муҳокамаларига сабаб бўлди.
Жорий йил 18 сентябрда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Тошкент шаҳридаги Ботаника боғида “Фавқулодда вазиятларда ногиронлиги бўлган шахсларга ёрдам кўрсатиш” мавзусида амалий семинар ўтказилди. Тадбир Ўзбекистон ногиронлар ассоциацияси ва Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Ўзбекистон Ҳуқуқ устуворлиги индексида Сербия, Албания, Хитой, Беларусь, Қирғизистон, Россия, Туркия ва бошқа давлатларни ортда қолдириб, 140 та давлат орасида 78-ўринни эгаллади.