Шу йилнинг 31 март куни Тожикистоннинг Хўжанд шаҳрида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон Президентлари иштирокида тарихда илк бор уч томонлама саммит бўлиб ўтади.
Франциянинг Париж шаҳрида Ўзбекистон таҳлил марказлари делегацияси “Марказий Осиёдаги интеграция жараёнларининг долзарб масалалари ва Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги мулоқотни кенгайтириш” мавзусидаги давра суҳбатида иштирок этди, шунингдек, ташриф доирасида европалик ҳамкорлар билан қатор учрашувлар ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федератив Республикаси Канцлери Олаф Шольц қўшма Бошқарув кадрларини тайёрлаш мактабининг очилишига бағишланган маросимда иштирок этдилар.
10-14 сентябрь кунлари Қозоғистон ва Ўзбекистон Ҳарбий-ҳаво кучлари ҳарбий хизматчилари ҳамда ҳаво ҳужумидан мудофаа мутахассислари иштирокида “Ашиқ Аспан-2024” халқаро тезкор-тактик қўмондонлик-штаб ўқув машғулотлари бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Қозоғистон билан “Трансчегаравий сув объектларини биргаликда бошқариш ва улардан фойдаланиш тўғрисида”ги Ҳукуматлараро Битим лойиҳаси кўриб чиқиляпти.
15 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Боткен вилояти Қадамжой тумани ҳудудида жойлашган Кожошкен дарёси устида ўтган кўприк таъмирланди.
Туркманистоннинг "Orient" ва "Turkmenportal" янгиликлар порталларида Ўзбекистон элчисининг Дашогуз вилояти раҳбарияти билан учрашувига бағишланган мақолалар эълон қилинди.
Бугун пойтахтимизда Ўзбекистон, Озарбайжон ва Қозоғистон энергетика вазирларининг иккинчи учрашуви бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг топшириқларига мувофиқ Қозоғистон Республикасида юз берган сув тошқинлари оқибатида зарар кўрган аҳолига инсонпарварлик ёрдами юборилди.