Арманистон Бош вазири Никол Пашинян Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевга томонлар келишган тинчлик шартномасини имзолаш бўйича маслаҳатлашувларни бошлашни таклиф қилди.
Қолган икки масала юзасидан музокаралар давом этмоқда.
Озарбайжон Арманистонга қарши Гаагадаги доимий арбитраж судига даъво аризаси билан мурожаат қилиб, атроф-муҳитга етказилган зарарни қоплаш, Қорабоғ ва Шарқий Зангезурнинг ноёб табиатини вайрон қилгани учун товон пули талаб қилди.
Арманистон парламенти республиканинг Европа Иттифоқига қўшилиш жараёни бошланиши ҳақидаги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда қабул қилди.
Арманистон Бош вазири Никол Пашинян Вашингтонда маҳаллий арман жамияти вакиллари билан учрашувда 2020 йил кузида Тоғли Қорабоғдаги ҳарбий ҳаракатлардаги мағлубият “мустақил ва суверен давлатга эга бўлиш имкониятини берганини” айтди.
Арманистон ҳукумати мамлакатнинг Европа Иттифоқига қўшилиш жараёнини бошлаш ҳақидаги қонун лойиҳасини маъқуллади. Бу ҳақда 9 январь, пайшанба куни Armenia News хабар берди.
Арманистон Бош вазири Никол Пашинян мамлакат мудофаа қобилиятига эга армияга эга бўлишга қонуний ҳақли, деб ҳисоблайди, бироқ Ереван қўшниларига нисбатан тажовузкор ниятлари йўқ.
Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг фикрича, Арманистоннинг қуролланиши минтақа учун таҳдид манбаи ва янги кескинликка олиб келади.
Арманистон қурол-яроғни текин ёки кредит асосида етказиб берувчи Ғарбнинг ёрдамига қарамай, қуролланиш пойгасига дош беролмайди.
Шу билан бирга, Озарбайжон ташқи ишлар вазири ўринбосари Элнур Мамедов томонлар келишиб, тинчликка эриша олишини таъкидлади.