Яна 250 минг нафар хотин-қиз касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитилади.
Ҳеч бир жойда ўзбекистонлик аёлларга етадигани йўқ. Қайси миллат вакиласи бўлишидан қатъи назар, энг фариштали, самимий, садоқатли ва гўзал аёлларга бой мамлакат — Ўзбекистон!
Бугун миллий давлатчилигимиз тарихий тажрибаси асосида цивилизация ривожига улкан ҳисса қўшган буюк аждодларимизнинг илмий-маданий меросини ўз ичига олган инсонпарвар демократик давлат, очиқ ва адолатли жамият — янги Ўзбекистон барпо этилмоқда.
Эндиликда ҳар ойда режа-график асосида ҳудудларда ишлар ташкил этилади, ижтимоий ёрдамга муҳтож хотин-қизларнинг рўйхатлари шакллантирилиб, хотин-қизларнинг муаммоларини ҳал этиш чоралари кўриб борилади.
2025 йилнинг 4 февраль куни Олий Мажлис Сенатида Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглик ва оила масалалари бўйича республика комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди.
Ўзбекистонда сўнгги йилларда аёлларга нисбатан қилинаётган зўравонликларнинг олдини олиш ва гендер тенгликни таъминлаш борасида бир қанча ишлар амалга оширилди.
Қозоғистонда аёллар учун қисқартирилган иш кунини жорий этиш, туғруқ ва туғиш бўйича тўланадиган таътилни икки йилгача узайтириш таклифи илгари сурилди.
Тошкент шаҳар ҳокимлиги ташаббуси билан узоқ кутилган «Тошкент ёшларни севади» анъанавий лойиҳасига старт берилмоқда. Ушбу лойиҳа доирасида 1 000 нафар қиз SMM соҳасида бепул ўқитилади.
"Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш механизмларини янада такомиллаштириш, уларнинг муаммоларини ҳал этишда ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Ҳукумат Қарори (557-сон, 09.09.2024 й.) қабул қилинди.
Қатарда таълимни тажовузлардан ҳимоя қилиш халқаро куни муносабати билан давра суҳбати уюштирилди. Унда Президент ёрдамчиси Саида Мирзиёева ҳам иштирок этди.