Давлат хавфсизлик хизматининг Тошкент шаҳар бўйича бошқармаси ходимлари томонидан Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ҳамда шаҳар ИИББ билан ҳамкорликда Мактабгача ва мактаб таълими вакилларининг ноқонуний ҳаракатларини фош этишга қаратилган тезкор тадбир ўтказилди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова педагоглардан “Ташаббусли бюджет“ учун пул йиғиш ҳолатларга дуч келганда вазирликка мурожаат қилишини, ўқитувчи ва МТТ ходимлари манфаати доимо ҳимоя қилинишини айтди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан олис ҳудудлардаги 4 та ҳудудга педагоглар учун мобил малака ошириш автобуслари юборилди.
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига педагогларни аттестациядан ўтказиш, касбий сертификатлаш ва рағбатлантириш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида“ қарори қабул қилинди.
Ижтимоий тармоқларда Мактабгача ва мактаб таълими вазири ва унинг ўринбосарлари ойлик маошлари ҳақида хабарлар тарқалиб, жамоатчиликда нотўғри фикрлар шаклланиши, вазирлик жамоасига нисбатан эътирозларни юзага келтирмоқда.
Куни кеча ижтимоий тармоқларда Тошкент шаҳар Юнусобод туманидаги 288-мактаб ўқитувчилари мактаб ҳовлисида ишлашга мажбур қилингани бўйича хабарлар тарқалди.
Ўтган йилда олимпиадачи ўқувчилар томонидан 65 та медаль нақд қилинган.
Президентнинг тегишли қарори билан Каримов Шерзод Абдурасулович мактабгача ва мактаб таълими вазирининг биринчи ўринбосари лавозимига тайинланди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги ҳудудий бўлинмалар раҳбарлари ва вазирлик марказий аппарати ходимлари иштирокидаги делегация айни вақтда Жанубий Корея Республикасида бўлиб турибди.
Тошкент шаҳрида мактабгача таълим тизими педагог кадрларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш маркази ҳамда инновацион мактабгача таълим ташкилотини қуриш лойиҳасига старт берилди.