“2025 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонун (ЎРҚ-1011-сон, 24.12.2024 й.) қабул қилинди.
Сенатнинг иккинчи ялпи мажлисида «Солиқ ва бюджет сиёсатининг 2025 йилга мўлжалланган асосий йўналишлари қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида»ги Қонун муҳокама этилди.
Давлат бюджети даромадлари 308,5 трлн сўмни, харажатлари эса 344,8 трлн сўмни ташкил этмоқда.
Сенатнинг Бюджет ва иқтисодий масалалар, Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология ҳамда Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмиталарининг қўшма мажлисида «2025 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида»ги Қонун сенаторлар, экспертлар ҳамда масъул вазирлик ва идоралар вакиллари иштирокида дастлабки тарзда муҳокама этилди.
Сенатда Бюджет ва иқтисодий масалалар қўмитаси аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари, маҳаллий Кенгаш депутатлари иштирокида семинар ўтказилди.
Айрим ЖСТга аъзо давлатлар импорт учун ҳеч бир давлатга қўймаган божларни Ўзбекистон учун қўймоқда.
Бу ҳақдаги маълумотлар Иқтисодиёт ва молия вазирлиги 2025—2027 йилларга мўлжалланган Бюджетномада тақдим этилди.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги эълон қилган Бюджетномада мактаб дарсликлари учун ижара пулларини қайта тиклаш таклиф этилмоқда.
Тошкент шаҳар ҳокимининг қарори билан ёғингарчиликда сув тошқинлари билан боғлиқ қурилиш-таъмирлаш ишлари учун “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниясига 6 млрд сўм йўналтирилади.
Президент Шавкат Мирзиёев бюджет маблағларидан фойдаланилиши устидан молиявий назоратни кучайтириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.