Тошкент шаҳар ҳокимлиги аҳолига огоҳлантириш билан чиқиб, пойтахтда тозаликни сақлаш учун қатъий чоралар кўрилаётганини маълум қилди.
Бош Прокуратура томонидан Тошкент шаҳрининг Шайхонтоҳур туманида фаолият юритган ҳоким ёрдамчиси фуқароларнинг 635 млн сўм кредит пулларини ўзлаштириб, ўз эҳтиёжларига ишлатиб юборгани ҳақида хабар берилганди.
Учрашувда Шавкат Умурзаков Тошкентда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, шунингдек, яратилган қулай инвестиция муҳити ҳақида батафсил маълумот берди. Хорижий инвесторларга тақдим этилаётган шароит ва кафолатларга алоҳида эътибор қаратилди, бу эса пойтахтни халқаро ҳамкорлик учун жозибадор марказга айлантираётгани таъкидланди.
Тошкент шаҳар ҳокимининг қарори билан ёғингарчиликда сув тошқинлари билан боғлиқ қурилиш-таъмирлаш ишлари учун “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниясига 6 млрд сўм йўналтирилади.
Жорий йил 9 октябрда Тошкент шаҳар ҳокимлигида Берлин федерал ўлкаси Адлия ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича сенатори Фелор Баденберг билан учрашув бўлиб ўтди.
Пойтахт ҳокимлигида Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Санжар Таджиев ҳамда Дунё шаҳарлари учун туризмни ривожлантириш ташкилоти (Tourism Promotion Organization for Global Cities) бош котиби Ву Ҳа Кёнг ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда БМТ нинг уй-жой ҳуқуқи бўйича махсус маърузачиси Балакришнан Ражагопал бошчилигидаги делегация, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий маркази директори Акмал Саидов, Қурилиш вазирининг биринчи ўринбосари Давронжон Одилов, Тошкент шаҳар ҳокимининг биринчи ўринбосари Бахтиёр Ҳайдаров, ҳоким ўринбосари Дурдона Раҳимова ва бошқа масъул шахслар иштирок этди.
Тошкент шаҳар ҳокимининг биринчи ўринбосари Бахтиёр Раҳмонов томонидан қабул қилинган делегацияга Санкт Петербург шаҳрининг губернатори маслаҳатчиси, «Санкт-Петербург архитекторлар уюшмаси» минтақавий ижодий жамоат ташкилоти президенти Владимир Григорьев раҳбарлик қилди.
Республика санитар тозалаш маркази Жиззах вилояти филиалида санитар тозалаш хизмати ходимларига велосипедларни топшириш маросими бўлиб ўтди.
11 июлда Тошкент шаҳар ҳокимлигида Қирғизистоннинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Муса Жаманбаев билан учрашув бўлиб ўтди.