Турли мамлакатлар Конституцияларининг қабул қилиниш жараёни билан боғлиқ бир нечта қизиқарли далиллар бор.
Британия парламенти Лордлар палатасида Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинганининг 32 йиллигига бағишланган тантанали қабул маросими ташкил этилди.
Москва шаҳрида Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинганининг 32 йиллигига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди
2024 йилда Ўзбекистон Республикасининг Конституциясининг қабул қилинганига 32 йил тўлади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида»ги фармойиши қабул қилинди.
Конституциявий суд Молдова парламенти депутатларининг республиканинг Европа Иттифоқига қўшилиши бўйича референдум ўтказиш ва унинг натижаларига кўра конституцияга ўзгартиришлар киритиш ташаббусини қонуний деб топди.
Шунингдек, мажлисда айрим жарималар мутаносиблигини қайта кўриб чиқишни таклиф қилинди.
Мамлакатимизда замонавий фикрлайдиган, юксак билим, кўникма ва малакага эга бўлган, тегишли соҳа ривожига ўзининг муносиб ҳиссасини қўшишга қодир ватанпарвар кадрларни тайёрлаш, бу мақсадга эришиш учун янада сифатли ва қулай таълим жараёнини ташкил этиш устувор вазифалардан бири сифатида белгиланган.
Бугунги кунда таълим маданиятни шакллантиришда, шахсни ривожлантиришда ва демократик қадриятларни мустаҳкамлашда муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.
“Ҳуқуқий ахборот” телеграм каналида #Конституциянинг_30_та_асосий_қоидаси рукни остида контентлар бериб борилмоқда.