Бу миқдордаги табиий газ 266 минг 170 та хонадоннинг қишки даврдаги бир ойлик меъёрий базасига тенг.
“Тошкентда электромобилларни қувватлантириш станциялари асоссиз ўчириб қўйилмоқда” қабилида тарқалган турли шов-шув ҳамда миш-мишларга ойдинлик киритиб олинди.
Бош прокуратура, Энергетика вазирлиги ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар, илмий муассасалар, йирик стратегик корхоналар вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузилди.
Энергетика вазирлигида қиш мавсумида истеъмолчиларни энергия ресурслари билан барқарор таъминлаш ишлари юзасидан йиғилиш ўтказилди.
Ижтимоий тармоқларда Энергетика вазири қабулхонасидаги +99871-231-14-41 рақамига қўнғироқ қилиб, боғлана олмагани бўйича хабарлар тарқалиб муҳокамаларга сабаб бўлди.
Ижтимоий тармоқларда электр энергиясидан асоссиз тарзда қарздорлик вужудга келаётганлиги тўғрисида хабарлар тарқалмоқда.
Республикамизда кузатилаётган аномал иссиқ об-ҳаво шароитида электр энергиясига бўлган талаб ҳафта давомида 16,5 млн кВт соат ёки ўртача 7,1 фоиз ошганлиги кузатилди. Хусусан, 25- ва 26 июль кунлари энерготизим бўйича мутлақ тарихий рекорд кўрсаткичлар янгиланди.
Бугунги кунда «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖ томонидан Жаҳон банки иштирокида «Электр энергетика секторини трансформация қилиш ва барқарор электр узатиш» инвестиция лойиҳаси амалга ошириляпти.
Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 16 июлдаги 426-сон қарори билан энергетика соҳасида кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича чора-тадбирлар тасдиқланди.