Ўзбекистон элчиси Каромиддин Гадоев Малайзиянинг «MK Tron Group» компаниялар гуруҳи асосчиси ва ижрочи раиси Мутхукумар Аярпадде билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон элчихонаси дипломатлари Малайзиянинг Селангор штатидаги "1 Utama" савдо марказининг реклама ва тарғибот масалалари бўйича менежери Яп Йи Ленг билан музокара ўтказди.
Туризм қўмитаси раиси Умид Шадиев Куала-Лумпурда Малайзиянинг «Air Asia» авиакомпанияси директори Беньямин Исмоил билан учрашув ўтказди, унда туризм соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Малайзия сайёҳлик компаниялари билан ҳамкорликда янги «Умра плюс» йўналишлари ишлаб чиқилади
XXI аср глобаллашув даврида туризм мамлакатлар иқтисодиётида муҳим тармоқ бўлиб, мамлакат ҳаётининг ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан ривожланишига, бандликни таъминлашга, инфратузилма сифатининг ошишига ҳисса қўшиш билан бир қаторда турли маданиятлар ўртасида бағрикенглик ришталарини, дўстлик кўприкларини мустаҳкамлашга имкон яратади. Бунга мисол тариқасида, Ўзбекистон ва Малайзия ўртасида туризм соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари изчил ривожланиб бораётганлигини кўришимиз мумкин.
Куала-Лумпурда Туризм қўмитаси раиси Умид Шадиев Малайзиянинг Туризм, санъат ва маданият вазирлиги бош котиби Раслан Абдул Раҳмон билан музокаралари бўлиб ўтди.
Тошкент давлат юридик университети ректори в.б., профессор Исламбек Рустамбеков Биринчи Ўзбекистон-Малайзия таълим форумида иштирок этиш учун Куала-Лумпур шаҳрига ташриф буюрган эди.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази матбуот хизмати хабар беришича, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ўзбекистон ва Малайзия ўртасида маданий ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган ташаббуси Малайзия Ислом санъати музейи раҳбарияти томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланди.
Бир неча дақиқа олдин Ўзбекистон президентининг Малайзияга сўнгги 20 йил ичидаги илк расмий ташрифи якунига етди. Президент матбуот котиби Шерзод Асадов ушбу ташриф хусусида фикрларини билдирди.